Как да разчета етикета?
Има няколко основни правила / tips and tricks /, които съм научила и които може да следвате ✍🏻 :
Имената на съставките
Както и по-горе споменах, често съм се чудела, кому е нужно имената на съставките да са изписани толкова сложно. Трудно ли е да напишат на „човешки език“ какъв е съставът..? Защо не може просто да пише масло от ший/шеа/Карите – „shea butter“, а вместо това е „ButyroSPERMUM Parkii“, което, може да се съгласите с мен колко неприветливо звучи, хаха...
Както за всяко нещо, така и за това си има причина - и тя е че всички производители трябва да следват системата на „Международната номенклатура за козметични съставки“ (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) system). И наистина представете си колко по-трудно за нас, като краен купувач, щеше да е, ако всяка държава си имаше различна система...
Според нея съставките трябва да бъдат изписани с научните им наименования, а растенията с латинските такива. Йей, нали..? 👀 Хубавото поне е че все повече марки започнаха да слагат в скоби след сложното наименование и просто такова, което доста улеснява нещата!
Последователността на съставките
Като цяло е ясно, че за да може да видим мигновен и магически резултат от даден продукт ще ни трябва стабилно количество от него. В този ред на мисли - капка или две няма да направят голяма разлика (освен ретинола може би). Но как можем да разберем дали дадена марка е написала, че в серума ѝ има Витамин С или зелен чай само, за да ни привлече, или наистина те са основни съставки..?
В Америка съществува така наречената FTC комисия (The Federal Trade Commission), която в аспекта на козметиката е установила конкретно правило и то е, че: съставките трябва да бъдат подредени по ред на концентрация, т.е от най-високо концентрираните към най-ниско (имайте предвид, че това важи само за съставките, с концентрация над 1%, тези под 1% биват изброени разбъркано след тези с над 1%).
Например: Aqua 95%, Glycerin 3%, Retinol 1%, Ceramide NP 0.1%, Phenoxyethanol 0.9%.
Има няколко изключения:
• Оцветяващите агенти, независимо от концентрацията им, могат да бъдат изброени без ред, стига да са след всички неоцветяващи такива (но обикновенно ги слагат накрая).
• В случая на лекарставата (към които спадат и слънцезащитните продукти) първо се изброяват "активните" съставки.
Ниската концентрация на съставките
След като вече знаем, че всяка съставка с концентрация под 1% може да бъде изброена разбъркано, как да разберем кога точно съставките са с толкова малка концентрация, че тя става почти незначителна? Няма конкретно правило, но искам да ви споделя няколко трикчета, които аз следвам:
Правилото на 5те
Общо взето първите пет съставки са това, която прави продукта такъв, какъвто е и придават свойствата му. Най-често от шестата натам, концентрацията спада.
Консерванти
Tяхната концентрация е максимум 1% или по-малко, така че всичко, което идва по ред след тях, със съгурност не е с концентрация над 1%.
Аромати
Същото, както при консервантите - всичко последващо ги е с концентрация не повече от 1%.
Естествени екстракти
Ако видите списък с химикали в началото на състава, последван от няколко естествени екстракта, знайте, че вторите са там само за "присъствието". Когато 99,9% от състава са химикали, то 0,1% масло от жожоба няма да направи особено много за кожата ни. Това, разбира се, не пречи на търговските марки да таргетират продукта си като "all natural jojoba serum".
Други съставки ("And other ingredients”)
Може и да не сте забелязали, но на някой етикети не са изредени всички съставки, вместо това накрая пишат "And other ingredients". Това се прави, заради т.нар. "търговска тайна" и най-често се среща в парфюмерийната индустрия (за да не може всеки да копира съставките и да създаде идентичен на даден аромат - т.нар. "dupes"). НО ако в продукта присъстват алергени, независимо дали е бяла козметика, лекарство или парфюм, е задължително те да се упоменат, обикновенно са накрая - напр: limonene и linalool.
Искрено се надявам с тази публикация да съм ви помогонала да придобиете един по-лек поглед над това как да "разчетете" по-бързо етикета и върху какво да си насочите вниманието. ✌🏻