SPF (Sun Protection Factor)

SPF (Sun Protection Factor)

Слънцезащитният фактор (SPF) е мярка за това какво количество слънчева енергия е нужна, за да предизвика изгаряне на кожата, когато тя е предпазена, в сравнение с количеството нужно, когато тя не е предпазена. Накратко - колко ефикасно слънцезащитния продукт предпазва кожата от ултравиолетовите „Б“ (UVB) лъчи.

Какво е това UVA и UVB?

Ултравиолетовата светлина е невидима за хората, защото дължината на вълната ѝ е по-малка от тази на „видимата“ светлината. В нейния спектър попадат два вида лъчи (UVA и UVB), които могат да повредят структурата на клетките и да доведат до доста по тежки заболявания като кожен рак. Именно затова е важно да защитаваме кожата си и от двата вида.

  • UVB лъчите са отговорни за изгарянето на кожата, нейното увреждане и развитието на кожен рак.
  • UVA лъчите предизвикват увреждането на кожата, което води до придобиването на така искания тен. Също така са отговорни и за състаряването на кожата и появата на бръчки.

Затова е важно, когато си купувате слънцезащитен продукт той да е широкоспектърен (broad spectrum), защото ако не е такъв, то ще ви предпазва само от UVB лъчите.

Какво значи SPF15 , 20 , 50?

Номерът обозначен след “SPF” показва колко дълго ще отнеме на ултравиолетовите лъчи да предизвикат изгаряне на кожата, когато тя е предпазена, в сравнение с времето нужно, когато тя не е предпазена.

Например: Ако нормално кожата започва да изгаря след 10-минутен престой на слънце, при използване на  SPF15 времето, при което кожата ще изгори се увеличава около 15 пъти, или 150 минути. Това е грубо изчисление и зависи, както от фототипа на кожата (т.е нейния цвят), интензитета на слънцето, така и от количеството нанесен слънцезащитен продукт. SPF е мярка, която не може еднозначно да се приложи за определяне на конкретна продължителност за излагане на слънце, защото между интензитета на слънчева радиация в 09:00 и в 13:00 има огромна разлика.

Тук искам да обърна специално внимание на едно често срещано погрешно мислене – „колкото по-висок е факторът, толкова по-добре“. Всъщност е обратното! Запомнете го много лесно - с покачването на фактора (над SPF50) – спада защитата му срещу UVA лъчи.

Това e така заради начинът по който „протективните“ съставки в слънцезащитните продукти си взаимодействат. Именно затова не се препоръчва употребата на SPF100 и даже мисля, че на нашия пазар много трудно може да го срещнете.

Независимо какъв фактор ползвате, дерматолозите съветват да нанасяте нов слой на всеки два часа, особено когато прекарвате повече време под слънцето.