Трябва ли ми околоочен крем?
Тема с много противоположни мнения.. Според някой специалисти – околоочният крем е съществен, ако искаме да забавим признаците на стареене (и кой не иска?!…), но според други това е само маркетингов трик за продажба и с нищо не е по-различен от крема ни за лице. Според мен, нещата са и така, и така.. и ето защо:
Кожата около очите vs. Кожата на лицето
Както обясних в предишния пост, кожата около очите е много по-тънка, деликатна и чувствителна, от тази на останалата част от лицето. Много по-скоро показва признаците на стареене и е особено важно да се поддържа хидратирана. Именно заради чувствителността ѝ, някои кремове е по-добре да седят на дистанция.
С какво се различава кремът за очи от този за лице?
Тук е въпросът, който някой от нас често си задават – околоочният крем същият ли е като крема за лице – просто в по-малко разфасовка и с по-висока цена…? Не задължително.
- Кремовете за лице имат една главна цел – да овлажнят кожата, но често засягат и други цели и поради тази цел в състава им има повече активни съставки (по-висока концентрация на киселини или Витамин Ц). Също така се предлагат в широк спектър от текстури.
- От друга страна кремовете за очи са конкретно създадени, за да се използват в тази деликатна зона. От състава им би трябвало да са изключени обичайните раздразнители за кожата – напр. парфюмите. Често те също са с активни съставки, просто в по-малка концентрация. Относно текстурите – тук също има голяма вариация – от много леки до доста „мазнички“.
Кога да обмислим използването на околоочен крем?
- Ако кремът за лице не ви понася добре в околоочната зона – дори и да се отразява отлично на останалата част от лицето ви, някой от съставките му може да дразнят и предизвикват чувствителност около очите.
- Когато консистенцията на крема ви за лице е твърде лека или твърде тежка за около очите – може кожата на лицето ви да е по-мазна и там да ползвате крем с гел текстура, но кожата около очите ви (тъй като там няма тези мастни жлези) да е по-суха и да им нужда от по-хидратиращ крем. Респективно важи и обратното – кожата на лицето ви да има нужда от по-тежък крем, а пък той да образува милиуми около очите (малките бели точки).
- Когато искаме да „таргетираме“ даден проблем – дали това ще е подпухналост, фини бръчки, тъмни кръгове или друго. Към кaкви съставки можем да се насочим за конкретен проблем:
За подпухнали очи
- Кофеин (Caffeine) – има способността да свива кръвоносните съдове и оттам да се подобри „подпухналия“ вид.
- Зелен чай (Green tea) и Coffee Berry Polyphenols
- Dipeptide-2 – пептид, спомагащ правилното разпределяне на задържаните течности в тази зона (т.нар. „дренаж“).
- Върбовка (Willow herb)
Домашен трик при подпухнали очи, който вероятно всички знаем - малко кубче лед. Но винаги, го увивайте поне във салфетка и масажирайте с кръгови движения, за да не се получи „изгаряне“ на кожата.
За фини линни
- Витамин А (Retinol или Retinoid (вторият е по-силен и много трябва да се внимава с него, за да не се изгори кожата)).
- Пептиди (Peptides)
- Растежни фактори (growth factors) – спомагат регенерацията на клетките с до 25%.
За тъмни кръгове
Само когато са предизвикани от хиперпигментация - а не от липса на сън, нарушена функция на щитовидната жлеза, хранителни алергии и др.!!
- Арбутин (Arbutin)
- Койева киселина (Kojic acid)
- Витамин Ц (Vitamin C)
- Ниацинамид (Nniacinamide - vitamin B-3)
- Азелаинова киселина (Azelaic acid)
Кога нямаме нужда от околоочен крем?
- Когато кожата около очите ни реагира чудесно на крема за лице – ползвайте си го с удоволствие и не харчете излишни пари за допълнителна козметка. :)
- Когато кожата около очите ни е чувствителна - не понася никакъв крем, независимо дали той е за очи, или за лице.
Кои съставки за избягваме?
- Алкохол (търсете да няма: Isopropyl, Ethanol)
- Парабени (търсете да няма: Methyl, Butyl, Ethyl, Propyl)
- Парфюм (Fragrance)
- Минерално масло (Mineral Oil)
- Сулфати (SODIUM LAURYL SULFATE (SLS) & SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)).
- Силикони (SILOXANES - търсете да няма: "-siloxane" или "-methicone“).
Проблемът с чувствителната кожа е че една потенциална алергична реакция, може да се предизвика удебеляване и потъмняване на кожата около очите, което да си остане във времето.
Какъвто и продукт да нанасяте около очите си, запомнете едно: бъдете нежни! Не втривайте, а нанасяйте с леки потупващи движения.
За да не се чудите дали натискът е повече от необходим – ето малък трик: нанасяйте продуктите с безимения си пръст – защото той не е толкова активен и „силен“ като другите, респективно естественото му движение е по-нежно.
Независимо дали имате чувствителна, суха или нормална кожа около очите, преди всичко е важно да си поставите реалистични очаквания за това какви резултати може да постигне един крем и какво вие търсите всъщност… Независимо колко е скъп и как е представен на пазара: „с 24к злато, със стволови клетки от охлюв (или еднорог)“ понякога има ситуации, в които, за да се постигне даден резултат се налага намесата на медицинска апаратура и специалист, а не просто крем. Затова превенцията е най-добрия начин за справяне с възможен проблем – хидратирайте се и до скоро!