Зоната около очите
С какво кожата около очите е по-различна от тази на останалата част от лицето?
Кожата около очите е тънка и деликатна, затова по-бързо може да покаже признаци на стареене, отколкото други части на лицето. Тя е доста по-различна поради още няколко причини:
- По-тънка е: Кожата около очите се счита за най-тънката от цялото тяло, с около 0,5 мм дебелина.
- По-суха е: За сметка от челото, брадичката, носа и бузите, околоочната зона е в пъти по-бедна на мастни жлези, които да я подхранват.
- По-чувствителна е: Тънката и деликатна кожа е по-склонна да реагира на различни дразнители. Дори и кожата по лицето ви генерално да не е чувствителна, много често тази около очите е възможно да е такава.
- Това е първата област, която може да издаде признаците на стареене – благодарение на хилядите гримаси, мигвания и мимики, които правим всеки ден (не се шегувам – средно са близо 28 000 на ден…).
- Подува се: тъй като кожата под очите е по-тънка, задържането на течности изглежда по-забележимо.
- По-склона е към образуване на милиуми – това са "белите точки" - малки, жълти или бели мастни кисти, които се появяват обикновено под формата на малки струпвания, често предизвикани от тежки кремове.
Именно заради тези причини, независимо на каква възраст сте, никога не е късно да дадете на околоочната зона любовта, която заслужава. 😊
Събрала съм няколко съвета, които с времето съм научила, че не само няма да и навредят, но и ще и помогнат да е хидратирана и свежа:
Хидратация, хидратация, хидратация
Наскоро четох следното нещо: „Представете си, че кожата ви прилича на грозде. Когато то започне за губи водата от себе си, започва да се свива и по него да се появяват гънки. Когато върнем водата в него, то се изпълва и заглажда част от гънките.“ – кожата, особено около очите е същата. Тъй като там има липса на мастни жлези (естественият овлажнител на кожата) – тя става склонна към тази сухота и както гроздето – „създава гънки“.
Хидратацията в най-честия ѝ вариант е с околоочен крем – а за това дали трябва да използваме специално околоочен крем или можем да използваме и крема ни за лице, ще си говорим в следващия пост.
Бъдете нежни, винаги.
От процесът по махане на грим до слагането на всякакви кремове, серуми и олиа – не трябва да забравяте да бъдете нежни и внимателни със силата, която прилагате. Както споменах по-горе, тъй като кожата там е доста по-тънка, то всякакъв натиск или дърпане може да има потенциала за създаване на фини линии и загуба на еластичността ѝ.
Това, което аз съм научила и следвам:
- Околоочен крем се нанася с безименния пръст, защото с него можем да приложим най-малък натиск и не се втрива със сила, а просто с леки потупвания.
- Не си търкайте очите – независимо дали е защото много ви се спи, имате сенна хрема или „тази мицеларна вода май не чисти много добре“ – недейте… буквално си раздърпвате кожата.
Сън, добра храна, тренировки – on repeat
Когато стане дума за промяна на начина на живот и как това рефлектира върху нас, съм защитник на тезата, че това, което е видимо отвън всъщност е отражение на това, която е вътре.
Знам, че добрият и повече от 7 часов сън се случва само в една идеална паралелна вселена (или докато сме на 7 години), но имайте предвид, че липсата на такъв ще помогне добрите ни приятели – тъмните кръгове, подуването и нездравия вид да излязат наяве и да се развилнеят.
Поради тънкостта на кожата, кръвоносните съдове около очите, често са доста по-видими, затова редовните тренировки могат да помогнат като подобрят кръвообръщението.
И за последно – пийте мноооооого вода, за да се хидратирате и от вътре! И се стремете да похапвате храни, богати на есенциални мастни кисели, за да може още повече да овлажнявате кожата, хехе. 😊
До скоро!